Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Přirozené světlo má pozitivní vliv na koncentraci pracovníků a zároveň snižuje riziko pracovních úrazů nebo nehod. Začlenění tohoto typu osvětlení do vaší budovy by proto mělo být jedním z hlavních bodů vašeho plánu na zlepšení efektivity provozu. Jakým způsobem probíhá jeho projektování?
Požadavky na denní osvětlení
Při projektování je nezbytné řídit se příslušnými legislativními normami. Již při vytváření návrhů realizace slouží jako nástroj projektantům, architektům a inženýrům. Zajištují totiž bezpečnost a účinnost. Vydány jsou Českým normalizačním úřadem (ČSN) pod sériovým číslem 73 0580 a jsou rozděleny do čtyř částí:
- ČSN EN 73 0580-1 – Denní osvětlení budov – Část 1: Základní požadavky
- ČSN EN 73 0580-2 – Denní osvětlení budov – Část 2: Denní osvětlení obytných budov
- ČSN EN 73 0580-3 – Denní osvětlení budov – Část 3: Denní osvětlení škol
- ČSN EN 73 0580-4 – Denní osvětlení budov – Část 4: Denní osvětlení průmyslových budov
Jak celý proces probíhá?
Při návrhu denního osvětlení je nezbytné provést výpočet činitele denní osvětlenosti. Ten je dán „poměrem osvětlenosti dané roviny v interiéru k současné osvětlenosti nezastíněné venkovní vodorovné roviny.“ Jednoduše řečeno, ukazuje, jak moc slunečního světla dostáváte uvnitř budovy ve srovnání se světlem venku. Následuje výpočet a hodnocení denního osvětlení v obytných místnostech bytů a pobytových prostorách. Posledním krokem je samotný návrh rozměrů a polohy oken či světlíků. Je také třeba zohlednit případné požadavky dle metodik BREEAM a LEED, které kladou důraz na udržitelnost a energetickou účinnost budov.
Při navrhování denního osvětlení lze využít přirozeného světla tak, aby se minimalizovala potřeba umělého osvětlení během dne. To může vést ke snížení energetické náročnosti budovy a nákladů spojených s provozem.
Možné řešení pro průmyslové objekty
Při navrhování osvětlení například pro skladovací prostory lze obecně vycházet ze dvou základních principů. Zde se obvykle doporučuje vyčlenit přibližně 2 % podlahové plochy pro umístění světlíků. V případě trvalých pracovišť, jako je výroba nebo expedice, je nutné tento podíl zvýšit na 5 %. Důležité je rovněž brát v úvahu, že tepelná izolace světlíků má vliv na propustnost světla – čím lepší izolace, tím menší množství světla pronikne do objektu.
Především pracovní místa musí být osvětlena rovnoměrně. Kombinace bočních oken a střešních světlíků je proto vhodným řešením. Toto místo by mělo být ve stejné vzdálenosti jak od bočního okna, tak od světlíku přesně nad ním. Je také důležité si uvědomit, že boční okno musí být přibližně 5,5× větší než střešní světlík. Tento poměr je důležitý, protože střešní světlík dodává více světla.
Doporučené modely světlíků
Zaujali jsme vás?
Pokud ano, neváhejte a obraťte se na nás. Můžete nám zaslat poptávkový formulář nebo se spojit přímo s naším obchodním zástupcem.